Keyword research

Nie jest sztuką poderwać dziewczynę, której nikt nie chce. Tak samo nie jest sztuką być wysoko w Google na słowa kluczowe, o które nikt nie walczy.

Za Twoim biznesem stoi produkt. Chcesz go sprzedawać. Chcesz trafiać z nim do właściwych osób, potencjalnie zainteresowanych produktem. Jak je znaleźć?

Poprzez keyword research, czyli wyszukiwanie słów kluczowych.

Właściwe słowa kluczowe to połowa sukcesu

Błędem wielu agencji SEO jest chodzenie na łatwiznę. Biorą budżet klienta i ładują go w treść pod słowa kluczowe, których nikt nie szuka. Potem prezentują piękny, zielony raport z pierwszymi pozycjami w wynikach wyszukiwania i klient się cieszy, bo rośnie.

Tylko w portfelu nie rośnie, bo nie ma z czego.

W pierwszej kolejności masz frazy główne, czyli to, co tygryski lubią najbardziej. Frazy komercyjne, gdzie klient jest o krok od dokonania zakupu. Już wie, co chce kupić. Teraz tylko trzeba sprawić, żeby kupił od Ciebie.

Frazy główne nie są łatwe do zdobycia. O ile nie jesteś pionierem w branży, najpewniej masz konkurencję, która też o te frazy walczy. Gdy branża jest trudna, o te najbardziej kaloryczne frazy może być ciężko.

Dobiorę właściwe słowa kluczowe

Kiedy młody bokser wychodzi z amatorki, nie zestawiają go od razu z mistrzem. Najpierw dają mu porządnych, ale nie topowych zawodników, żeby się wykazał. Albo z nimi wygra i pójdzie wyżej, albo przegra, co będzie oznaczało, że powinien jeszcze nad sobą popracować.

Tak samo Ty, mając biznes, nie atakuj od razu najbardziej pożądanych fraz. Jeśli spróbujesz, prawdopodobnie odbijesz się od ściany. Najlepiej jest zaatakować na trzech obszarach:

  • trudny – najbardziej pożądane frazy,
  • średni – trudne frazy, ale może się uda,
  • łatwy – frazy, o które mało kto walczy.

Publikujesz trzy artykuły – trudny, średni i łatwy.

Jeśli trudny po publikacji pokaże się wysoko, jesteś w domu. Możesz się bić o wszystko.

Jeśli nie, patrz na średni. Gdy średni pokaże się wysoko, będzie to oznaczało, że na topowe frazy jest za wcześnie, ale na średnio trudne jest dobry czas.

Jeżeli jednak pokaże się nisko, albo nie pokaże się wcale, musisz najpierw walczyć o łatwe frazy. Łatwymi frazami zbudujesz autorytet swojej strony w branży i wybijesz się na pozycje do walki o średnie frazy, a średnie frazy pozwolą Ci walczyć o trudne.

Są też branże, gdzie walka o jakiekolwiek frazy nie ma sensu. Wtedy zostają Ci tylko reklamy i inne działania marketingowe, jak influencer marketing.

Jak dobrać trudne, średnie i łatwe słowa kluczowe?

Tego nie wiesz. Ale od tego masz mnie.

Zbadam Twoją domenę. Zasugeruję rozwiązania. Posiadam właściwe ku temu narzędzia. Puścimy testowe publikacje, dzięki którym oszacujemy siłę Twojej domeny. Na tej podstawie zbudujemy content plan, który zapewni wartościowy ruch przez lata.

Jak dobrać odpowiednie słowa kluczowe?

Masz prawo tego nie wiedzieć. Prowadzisz biznes, a nie agencję SEO.

Właściwe słowa kluczowe, to te, które organicznie sprowadzają właściwy ruch, czyli użytkownika potencjalnie szukającego Twojego produktu lub usługi.