Strategia treści na stronę internetową

Zaplanuj

SWOJE PIENIĄDZE

Strona internetowa potrzebuje treści, a treści potrzebują porządku.

Strategia tresci 2

Oto Ty. Siedzisz przed komputerem i patrzysz w statystyki sprzedaży. Nie są zadowalające. Patrzysz na dokumenty od księgowej. Ten widok też Ci się nie podoba. Wchodzisz na stronę firmową i zastanawiasz się: „Czego tutaj brakuje? I co robić dalej?”. Wchodzisz na firmowego Facebooka.

Ostatni post sprzed dwóch tygodni. Dwa samotne lajki pod postem o rocznicy założenia firmy. Przy tysiącu followersów to marny wynik. Ale mogło ich wcale nie być, tak jak pod postem sprzed miesiąca.

Co robić?

Potrzebujesz strategii treści.

Właściwa strategia content marketingowa będzie działać jak armia handlowców i naganiać Ci klientów przez długie lata.

Zalety posiadania strategii treści

Co tak właściwie zyskujesz, zamawiając strategię treści dla swojej strony internetowej?

Pewność podejmowania właściwych działań

Możliwe, że znasz się na marketingu, ale nie masz na to czasu, bo zarządzasz firmą. Możliwe też, że nie masz wiedzy na ten temat.

Zlecając przygotowanie strategii treści specjaliście, zyskujesz pewność, że podejmowane działania są słuszne. Już nie musisz zastanawiać się, czy aby na pewno ten artykuł zadziała. Masz niejako gwarancję od zawodowca i w pewien sposób przerzucasz na niego odpowiedzialność.

Szansę na ruch organiczny

Strategia treści docelowo ma nagonić ludzi na stronę, gdzie następnie przedstawisz im ofertę.

Strategia treści pozwala Ci określić:

 • jakich ludzi chcesz naganiać,
 • jakich nie chcesz,
 • jacy ludzie w ogóle mogą chcieć do Ciebie przyjść i zostawić pieniądze,
 • w jaki sposób chcesz ich przyciągnąć,
 • jakich treści oczekują,
 • skąd te treści brać.

Określi także rodzaj treści, jakie chcesz publikować i słowa kluczowe, na jakie chcesz się pozycjonować wraz z ich trudnością i konkurencją oraz potencjalnym ruchem organicznym, jaki te treści mogą zebrać. To z kolei pozwoli określić główne KPI i monitorować skuteczność działań content marketingowych.

Lepszy workflow

Jasno określona strategia content marketingowa pomoże Ci opracować długofalowy plan działań z podziałem na zadania i przypisać te zadania do poszczególnych osób lub zespołów.

Łatwość planowania

Wiesz z góry, że w ciągu następnych 3 miesięcy będziesz potrzebować 15 artykułów, po 5 na każdy obszar tematyczny. Możesz określić ich długość i szacowany koszt, a następnie uwzględnić to w budżecie.

Możesz także zaplanować ich zlecenie, przygotowanie i publikację, i dzięki temu stworzyć kalendarz publikacji. Następnie mając to rozplanowane, z łatwością przygotujesz posty na media społecznościowe albo materiał pod filmy na YT na bazie zamówionych artykułów. Masz możliwość zamówić wcześniej grafiki pod te treści, przez co nie będziesz mieć opóźnień w publikacji.

Wiesz, czy zmierzasz w dobrym kierunku

Strategia treści określa np. liczbę artykułów w danym okresie. Jeśli w strategii masz napisane, że do końca roku na stronę powinno trafić 20 artykułów, a jest 15, to coś poszło nie tak. Możesz zbadać sytuację, wyciągnąć wnioski i wdrożyć plan naprawczy. Znajdziesz też wąskie gardło swojej strategii content marketingowej, co pozwoli Ci na opracowanie rozwiązania.

Regularność

Zarówno dla społeczności w social mediach, jak i dla algorytmów Google, ważne jest często i regularne publikowanie treści. Strategia treści pomoże Ci zapanować nad czasem, określi jasny plan, którego należy się trzymać, co przełoży się na regularne dostarczanie contentu potencjalnym klientom.

Strategia treści stanowi podbudowę do realizacji Twoich celów biznesowych

Ostatecznym celem firmy jest wzrost.

Sprecyzowane, przemyślane i spójne działania content marketingowe powinny przynieść ruch organiczny i ułatwić tym sposobem generowanie leadów. W dzisiejszych czasach nie wystarczy wysłać komunikat: „Mam produkt, kup”.

Twórz treści, dzięki którym rozwiążesz problemy swoich klientów i odpowiesz na ich pytania. Daj się najpierw poznać, a oni nabiorą do Ciebie zaufania.

A na końcu lejka sprzedażowego będzie Twój produkt lub usługa.

Określimy właściwą grupę docelową

Celowo użyłem słowa „określimy”, bo będziemy to robić wspólnie. Jakkolwiek bardzo bym się nie starał, nikt nie wie o Twojej firmie więcej od Ciebie. Mogę siedzieć w researchu dwa tygodnie i będę miał braki, bo Ty w swojej firmie siedzisz od zawsze.

 • kto ma być odbiorcą treści,
 • kto może kupić Twój produkt,
 • kto potrzebuje Twojego produktu,
 • kto zechce kupić Twój produkt i w jakiej sytuacji,
 • gdzie ta osoba się znajduje w Internecie, czego szuka, co sprawdza, czym się interesuje – w tym mogą pomóc statystyki z kampanii reklamowych Google Ads i Facebook Ads.
 • przeanalizujemy kreacje i konwersje w danych grupach,
 • gdzie są Twoi potencjalni klienci przed zakupem i gdzie idą po jego dokonaniu.

Przeprowadzę audyt treści

Najpierw trzeba ocenić to, co masz, i znaleźć przyczynę, dla której nie działa. Sprawdzę:

 • aktualne pozycje stron,
 • słowa kluczowe, na które pojawiają się w Google,
 • określę, czy to są pożądane słowa kluczowe, czy nie,
 • określę także słowa kluczowe, na które Twoja strona powinna się pojawiać, a się nie pojawia, w
 • wskażę istniejące strony, których optymalizacja da najlepsze efekty w możliwie krótkim czasie, ocenię jakość aktualnych treści,
 • zasugeruję metody optymalizacji treści na tych stronach pod względem merytorycznym oraz pod wyszukiwarkę,
 • znajdę strony, które mają za mało treści.

Wyznaczę kanały komunikacji

Czy Twoja firma ma bloga? Jeśli nie, to powinna. Blog firmowy jest świetnym punktem wyjścia dla innych działań w content marketingu. W trakcie tworzenia strategii treści określę, o czym Twoja firma powinna pisać na blogu, żeby:

 • budować autorytet marki w oczach potencjalnych klientów,
 • budować autorytet w wyszukiwarce Google,
 • wypełnić lukę contentową,
 • sprowadzić odpowiedni ruch organiczny na stronę,
 • dać podbudowę pod skuteczną kampanię Google Ads.

Treści na stronie internetowej powinny być pogrupowane w silosy tematyczne, by dać znać wyszukiwarce Google, co jest czym.

Następnie przejdziemy do pozostałych kanałów komunikacji i omówimy rodzaj treści na media społecznościowe i potencjalne kierunki video marketingu. Nie ukrywam, że na video marketingu i mediach społecznościowych znam się tak sobie. Mogę coś doradzić, ale kompleksowy content marketing na te platformy wolę zostawić specjalistom.

W marketingu treści ważna jest spójność, dlatego zasugeruję kierunki strategii content marketingowej dla tych kanałów.

Wybiorę właściwe słowa kluczowe

Wiemy już, kto jest Twoim idealnym klientem i jaki rodzaj treści chcesz publikować. Teraz trzeba znaleźć tego klienta w wyszukiwarce Internetowej i podać mu treści, których szuka. Niewłaściwe słowa kluczowe to prawdopodobnie jedna z głównych przyczyn, dla których sprzedaż na stronie leży.

Pierwszym błędem, jaki popełniają firmy przy wyborze słów kluczowych, jest brak analizy konkurencji. Firma nie wie, co robi konkurencja, ani nawet kto tę konkurencję stanowi. Należy to określić.

Drugi błąd to tworzenie przypadkowych treści bez analizy słów kluczowych. To jak strzelanie z armaty do wróbli. Jeśli nie wiesz, czego chcesz, to jak Google ma to zgadnąć?

Trzeci błąd to atakowanie zbyt trudnych fraz, na które strona bez autorytetu w wyszukiwarce nie ma szans się pojawić. Brak wyników w takim przypadku nie powinien dziwić.

Pomogę Ci określić Twoje miejsce w branży i siłę domeny, a następnie dobiorę pod to słowa kluczowe. Spróbuję także oszacować potencjalny ruch organiczny, jaki Twoja strona będzie mogła dzięki temu zebrać.

Wezmę pod uwagę recykling i repurposing treści

Dobry artykuł, to nie jest tylko artykuł. To coś więcej, niż treść w Internecie na wysokich pozycjach zbierająca wartościowy ruch organiczny.

Z takiego artykułu można zrobić odcinek podcastu. Wyciąć clue i stworzyć karuzelę na Instagrama. Serię postów na FB. Scenariusz filmu na Youtube. Rdzeń maila w newsletterze.

Jak widzisz, możliwości jest sporo. Wskażę Ci je.

Odradzę Ci strategię treści, jeśli trzeba

Całkiem możliwe, że na tym etapie rozwoju firmy zamówienie strategii treści nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Możliwe, że konkurencja jest tak silna, iż zamawiając strategię content marketingową, wyrzucisz pieniądze w błoto.

Jeśli stwierdzę, że to nie jest dla Ciebie moment na marketing treści, to Ci o tym powiem. Może się okazać, że lepszym rozwiązaniem dla realizacji celów biznesowych firmy będzie przerzucenie budżetu na reklamy i dotarcie do docelowych odbiorców poprzez płatne kanały dystrybucji?

Masz jeszcze pytania o strategię contentową?

Umów się na spotkanie. Obgadamy temat strategii treści w Twojej firmie.

https://calendly.com/daniel-bartosiewicz/30min